top of page

Algomedi Blog Yayında !

Updated: Apr 27, 2020


Algomedi Teknolojileri
Depark Zeytin Binası

Merhaba, yaklaşık 10 ay gibi kısa bir süreden bu yana bir yazılım startup şirketi olarak var olmanın heyecanı ile bu satırları yazıyorum. Bu blogtaki ilk yazım olduğundan dolayı hatalı yazma kaygısı da taşımıyorum değil. Bizi, (şirketi birlikte kurduğumuz Uygar'ı ve beni)bu yola hangi fikirlerin sevk ettiğini tam olarak aktarabilmek için kelimeler kifayetsiz. Ama bu yola çıkmak, üretme arzusu duymak, çabalamak, yeri geldiğinde geceyi gündüze katmadan da olmadığı aşikar. Şirket kurma fikrimizi, çevremize ilk söylediğimizde, elbette günümüzde haklı nedenlerle kaygı duyan yakınlarımız olsa da çoğu yakınımızdan bizi destekler nitelikte söylemlerin ve sohbetlerin olması güzeldi. Nihayet 20 yıla yakın yazılım sektörü deneyimlerimizi birleştirdik, mesleğimizi doğrudan icra etmek, daha iyi deneyimler elde etmek üzere Algomedi Teknolojileri'ni kurduk. Geçmiş 20 yıl, eğitim dönemlerimizden de başlayarak, irili ufaklı pek çok şirket ya da kurumun bizlere kattığı deneyim tartışma götürmez bir konu elbette. Algomedi Teknolojileri'nin kurulum öncesine kadar, belki de şansın da yardımıyla çoğu zaman iyi şirketlerde çalıştığımı düşünüyorum. Özellikle Birim Bilgi Teknolojilerinde 8 yıla yakın çalışmamın getirdiği katkılar olağanüstü olmuştur bana ve pek çok iş arkadaşıma. Bugüne kadar, her zaman büyük sorumluluk duyarak geliştirdiğim her projede ya da işte, mesleğinde çok başarılı yazılımcılar, IT çalışanları ve yöneticiler ile tanışma fırsatı buldum. Bunun yanı sıra yine aynı şirketlerde özveriyle çalışan, mutfak işlerinden, güvenlik görevlisine, servis şöföründen, destek personeline kadar çok değerli insanlar tanıdım.

Henüz bir yıl olmadan geldiğimiz bu kısa süreçte, IT sektörüne pozitif tecrübelerimizi vermek, negatif tecrübelerden ve zorluklardan ise ders alarak ilerlemenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu her zaman sürecek bir süreç. Bu süreçte büyük payı olan, dostum, çocukluk arkadaşım ve meslekdaşım Uygar Manduz'a ne kadar gönül borcum olduğunu söylesem az kalır.

Birlikteliğin, bir olmanın ve zamanla ekibimize katılan yeni ve çok değerli yol arkadaşlarımızla daha verimli, üretken ve her şeyden önemlisi huzurlu, sakin bir çalışma ortamının oluşması da elbette deneyimleri irdelemekten, her kim ve ne olursa olsun pozitif ve doğru bir dil ile gerçekçi, dengeli bir tutum sergilemekten geçtiğini algılamak çok da zor olmasa gerek. Elbette yaşamımızda ufak-tefek hatalar, beklentilerin farklı sonuçlanması ve aksilikler de olacaktır, bu tip durumların ana hedeflerimizi, üretmeyi, iyi analizi, kodlamayı, testlerimizi, teknolojilerimizi ileriye taşımayı, kendimize, insanımıza, ülkemize ve dünyamıza katkı sağlamanın bilinci ile hareket etmekten vazgeçmeden inançla sağlanacaktır. En başta doğaya saygı duyarak, insanın da doğanın bir parçası olduğunu unutmadan, birlikteliklerden çekinmeyerek, hatta tam tersi; kümelenme çalışmaları ile, paylaşımları arttırarak, çözüm ortaklılklarını çoğaltarak, ben'i değil bizi merkeze koyarak ilerlemenin artık zorunlu bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Özellikle de ülkemizde gözlemlediğim 'rakip firma' kavramının genelde yanlış anlaşılması, dayanışma, kümelenme çalışmalarımızdaki yetersizlikler, teknolojik ilerlemedeki engellerimizden yalnızca birisi. Sözü çokta uzatmak istemiyorum, zira günümüzde genel alışkanlıklarımız da değişmeye çoktan başladı. Yazılarımız kısalıyor, makaleler kısalıyor, anlık bildirimler ve hızlı tepkilerdeki artış, görsel öğelerin giderek artıyor olması, iletişim olanaklarının çok hızlı artması ile bilginin, düşüncenin tutunamayışı vs. twitleme, facebook, linkedin gibi araçların da zorunlu olarak metinleri kısaltmalarının da alışkanlıklarımızda payı var elbette. Geleneksel yöntemler ve teknolojinin çok hızlı ilerleyişinin getirdikleri arasında geçerli ve mümkün olduğunca zamana dayanıklı, 'faydalı' bir şeyler yazabilmek dileğiyle bu bloğu paylaşıma açıyoruz. Paylaşmayı seven tüm dostları, iyi ya da kötü oldu diye kurgulamadan, her seviyeden, teknolojiye uzaktan da olsa dokunan yazılarınızı heyacanla bloğumuza bekliyoruz.

Yazmak isteyenlere info@algomedi.com kadar yakınız. Gönderilecek yazıları bir gün ile en geç bir hafta içerisinde yayınlamayı planlıyoruz. Zaman içerisinde editörlük taleplerinizi de elbette kabul edeceğiz, yeterki ortaya iyi bir blog ve paylaşım ortamı çıkabilsin.


Sağlıkla kalın.

263 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page