• Alihan Coskun

Microsoft Power BI

Updated: Nov 27, 2020

Microsoft Power BIMerhaba arkadaşlar, bu blog yazımızda Microsoft Power BI’dan bahsedeceğiz. Power BI kısaca Microsoft'un bir iş analizi hizmetidir. Son kullanıcıların kendi raporlarını ve gösterge tablolarını oluşturmaları için yeterince basit bir arayüzle etkileşimli görselleştirmeler ve iş zekası yetenekleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Power BI, "Power BI Services" olarak bilinen bulut tabanlı Business Intellegence (iş zekası) hizmetleri ve "Power BI Desktop" adlı masaüstü tabanlı bir arabirim sağlar. Veri hazırlama, veri keşfi ve etkileşimli panoları içeren veri ambarı özellikleri sunar.

Power BI Ekosistemi

Power BI ekosisteminin temel bileşenleri Power BI Desktop, Power BI Service, Power BI Mobile Apps, Power BI Report Server, Power BI Visuals Marketplace, Power BI Gateway ve Power BI Embedded şeklindedir.


Bu bileşenlerden kısaca bahsedersek;


Power BI Desktop: Öncelik olarak servise rapor tasarlamak ve yayımlamak için kullanılan Windows masaüstü tabanlı uygulama.


Power BI Service: SaaS (servis olarak yazılım) tabanlı çevrimiçi hizmet.


Power BI Mobile Apps: Android ve iOS cihazlar ile Windows telefonları ve tabletleri için Power BI Mobile uygulamaları.


Power BI Report Server: Bulut tabanlı Power BI hizmetinde veri saklamayan veya depolayamayan şirketler için şirket içi Power BI raporlama çözümü.


Power BI Visuals Marketplace: Özel görseller ve R destekli görseller pazarı. Raporlarımızı hazırlarken Power BI’ın varsayılan olarak gelen görselleri yeterli olmadığı durumlarda bu görsel pazarından ihtiyacımız olan görselleri bulabiliriz.


Power BI Gateway: Power BI içinde ve dışında harici verileri senkronize etmek için kullanılan ağ geçitleri ve otomatik yenilemeler için gereklidir. Enterprise modunda, Office 365'teki Flows ve PowerApps tarafından da kullanılabilir.


Power BI Embedded: Power BI REST API, Power BI kullanıcılarına ve Power BI olmayan kullanıcılara hizmet veren özel uygulamalara gösterge tabloları ve raporlar oluşturmak için kullanılabilir.


Power BI Desktop

Yazımızda ana olarak ele alacağımız bileşen olan Power BI Desktop masaüstü veya taşınabilir kişisel bilgisayarlar için üretilmiş olan bir üründür. Bir çok rapor hazırlayabilir, kendinize özel bulut sistemindeki workspace’inizde (çalışma alanı) yayımlayabilirsiniz. Çalışma alanınızı dosyalar halinde bölüp, istediğiniz kişiye istediğiniz dosyadaki raporlara ulaşma, düzenleme, görüntüleme gibi hakları verebilirsiniz.Power BI Desktop uygulamasında bir rapor oluştabilmemiz ve verilerimizi görselleştirmek için öncelikle verilerimizi Power BI uygulamasına vermemiz gerekiyor. Aşağıdaki görselden de anlayabileceğimiz gibi Power BI birçok kaynaktan veri alabilme özelliğine sahiptir.Aldığımız verileri görselleştirmek için Power BI Desktop uygulamasının bize sunduğu varsayılan görselleri kullanabilir veya daha önce bahsettiğimiz marketten görselleri kullanabiliriz. Yüklü olan görsellerimizi bulacağımız yer ise,ekrandaki sağ kısımda bulunan visualizations kısmıdır. Aldığımız verileri ise yine “Fields “kısmında tablolar halinde görebilmekteyiz. Bu verileri düzenlemek istersek “Edit Queries” butonuna tıklamamız gerekiyor ve şöyle bir ekran ile karşılaşıyoruz,Yukarda bulunan fx fonksiyon kısmına DAX dili adı verilen dilde istediğimiz sorguları yazabiliyoruz. Veri çözümleme ifadeleri anlamına gelen DAX, Power BI genelinde kullanılan formül dilidir. İstediğimiz sorguları yaptıktan sonra eğer yaptığımız adımları görmek veya geri almak istersek sağ alt kısımda bulunan “Applied Steps” kısmından bu işlemleri yapabiliriz. İşlemlerimizi bitirdiğimizde “Close & Apply” butonu ile tekrar raporumuza dönebiliriz.

Power BI Desktop uygulaması aldığımız verilerdeki tabloları ilişkilendirmemize olanak sağlamaktadır.Şekilde görüldüğü üzere “Manage Relationships” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda new seçeneği ile gelen tabloları ilişkilendirebiliriz.Bu işlemleri gerçekleştirdiğimizde ise şu şekilde bir ilişki tablosuna sahip oluyoruz,Sevgiyle kalın...

Alihan Coşkun

Software Engineer

Algomedi Technologies

29 views0 comments

Recent Posts

See All